м. Київ, вул. Феодори Пушиної, будинок 8А, офіс 618

Новий закон про ТОВ ускладнить життя власникам, але захистить бізнес і його кредиторів

До останнього часу діяльність товариств з обмеженою відповідальністю регулювали норми закону "Про господарські товариства", Цивільного та Господарського кодексів 2003 року, які не давали можливості гнучко ухвалювати управлінські рішення, а іноді зовсім блокували діяльність власників. У середині березня президент підписав закон "Про товариства з додатковою та обмеженою відповідальністю". Як зміниться діяльність компаній після набуття чинності цього закону – в ексклюзивній колонці для видання "ГОРДОН" написав експерт із питань корпоративного права та реструктуризації бізнесу в юридичній компанії ILF Антон Зінчук.

Проблема виходу зі складу товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) була в Україні однією з найактуальніших для їхніх учасників. Припустімо, кілька друзів/знайомих об'єднали капітали для створення бізнесу, а через якийсь час зрозуміли, що не хочуть вести справи спільно. Як вийти з ТОВ і не втратити водночас колись укладені кошти?

Із цієї ситуації традиційно було два шляхи:

  • продаж своєї частки у статутному капіталі ТОВ;
  • вихід із ТОВ.

Ці самі шляхи збережуться і після набуття чинності закону про ТОВ. На сьогодні документ ще не опубліковано, він почне діяти через три місяці після публікації.

Варіант із продажем частки залишиться без змін. Учасник, який продає свою частку, насамперед буде зобов'язаний запропонувати її співвласникам бізнесу. Якщо ніхто з партнерів не захоче купувати, можна продавати будь-якій людині або іншій компанії – винятково на тих самих умовах, що і для партнерів. Не можна, наприклад, бізнес-партнеру запропонувати свою частку по 100 тис. грн, а продати комусь іншому по 10 тис., або навпаки. Тобто встановлено переважне право на купівлю частки співзасновника, що виходить зі складу ТОВ. Кардинально змінюється лише порядок виходу з ТОВ.

Зараз, щоб вийти з ТОВ, учаснику достатньо подати заяву про вихід, надіславши її на юридичну адресу товариства, і через три місяці його участь у ТОВ автоматично припиняється. Водночас компанія має виплатити йому частину вартості активів пропорційно до його частки в бізнесі (у статутному капіталі товариства). Що це означає? ТОВ рахує свої чисті активи: складають усі активи з балансу, і від них віднімають усі зобов'язання з пасиву балансу. Якщо є позитивна різниця, то відповідну частину від неї і отримує власник, який виходить із бізнесу. Іноді цей показник дорівнює нулю або навіть негативному числу. У такому разі учасник, який виходить, фактично не одержує нічого. Також учасник, який виходить, має право одержати частину чистого прибутку (пропорційно до своєї частки), якщо компанія отримала його поточного року.

Що зміниться після набуття законом чинності?

На вихід із ТОВ доведеться діставати дозвіл

Якщо раніше учасник ні в кого не був зобов'язаний запитувати, може він вийти з товариства чи ні, то тепер учасник із часткою в розмірі 50% і більше зможе вийти з товариства тільки за згодою бізнес-партнерів. Нове правило, звісно, ускладнює процедуру виходу, але захищає сам бізнес і його кредиторів. Адже під час виходу учасника з великою часткою виводять і значну частину активів, що може вплинути на існування цього бізнесу загалом.

Якщо зараз учаснику, який виходить із ТОВ, виплачують частину чистих активів, то новий закон передбачає, що мають виплачувати саме ринкову вартість частки за результатами незалежної оцінки. Природно, у такій ситуації партнери неохоче будуть давати згоду на вихід учасників із великими частками – інакше їм доведеться виводити гроші з бізнесу, зменшуючи активи.

Такі правила, з одного боку, ускладнюють життя бізнесменам, з іншого – обмежуючи право власників великих часток на вихід, захищають бізнес і його кредиторів.

Тому для виходу з ТОВ учаснику з часткою понад 50% простіше буде знайти покупця на свою частину. Або ж – якщо рішення покинути бізнес пов'язане з розбіжностями між партнерами – підписувати з іншими власниками компанії корпоративний договір, у якому буде врегульовано спірні моменти ведення бізнесу або інші взаємини між учасниками.

Буде вирішено питання з "мертвими душами"

"Мертві душі" – це покійні учасники бізнесу, часток яких ніхто не успадкував (спадкоємців немає або вони відмовилися від бізнесу). Раніше законодавство не вирішувало цього питання.

Коли помирав учасник із часткою 50% і більше, загальні збори як орган управління ставали непрацездатними, адже для низки управлінських рішень потрібно 50% + 1 учасник: наприклад, змінити директора чи збільшити статутний капітал (дофінансувати свою ж компанію). Вирішували такі ситуації різними маніпуляціями, у більшості випадків незаконними.

Новий закон дозволяє виключити з ТОВ покійного учасника, якщо протягом року після закінчення строку для прийняття його спадщини не з'являться спадкоємці. Унаслідок цього статутний капітал ТОВ скорочується (на частку покійного), а частки решти пропорційно зростають.

Управління компанією стане гнучкішим

Загалом новий закон робить зрозумілим правовий статус ТОВ, а відносини між його учасниками – гнучкішими. Закон знімає обмеження кількості учасників, дає їм змогу укладати корпоративні договори між собою, детальніше регулює зростання статутного капіталу. А систему органів управління тепер узагалі можна буде "налаштувати" під себе, створюючи наглядову раду, інші керівні органи, вводити власні правила роботи загальних зборів, голосування тощо.

Якщо все піде так, як прописано, закон про ТОВ дійсно зробить Україну привабливішою для інвесторів.

Джерело: http://gordonua.com/ukr/publications/jurist-zinchuk-novij-zakon-pro-tov-uskladnit-zhittja-vlasnikam-ale-zahistit-biznes-i-jogo-kreditoriv-238309.html