Для початку необхідно звернутися до державного реєстратора (акредитованого суб’єкта державної реєстрації або нотаріуса) із заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням (Форма 12).
Зверніть увагу, що заяву можливо подати тільки за місцем реєстрації такої фізичної особи-підприємця. Наприклад, якщо ФОП зареєстрований в Києві то звернутися з відповідною заявою до компетентного органу необхідно в межах міста Києва. Якщо ФОП був зареєстрований в Криму або на тимчасово окупованій території (населеному пункті, де органи влади поки не здійснюють свої повноваження), подати заяву можна до будь-якого суб'єкта державної реєстрації на території України та знятися з обліку в органі ДФС за місцем свого знаходження (з документальним підтвердженням особи та місця перебування).
Реєстратор протягом 24 годин приймає відповідне рішення, без отримання довідки контролюючого органу про відсутність заборгованості зі сплати податків (як це було раніше) та вносить до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Відповідне повідомлення направляє до контролюючого органу у день проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Так підставою для зняття ФОП як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням. Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Дані про зняття з обліку ФОП передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку. Дані про зняття з ФОП як платника податків та як платника єдиного внеску передаються контролюючим органом до ЄДР та оприлюднюються на порталі електронних сервісів ЄДР.
З наведеного вище можна зробити висновок, що, контролюючий орган знімає з обліку фізичну особу-підприємця без її участі. Але це не зовсім так, і внесенням записів до державних реєстрів зняття з обліку у контролюючому органі не закінчується.
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності; не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, повинна закрити усі рахунки відкриті у банківських установах (крім рахунків, відкритих для зарахування коштів на вимогу фізичних осіб) та в установлені строки подати відповідному контролюючому органу:
А от перевірка в контролюючому органі зовсім не обов’язкова. При припиненні підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем контролюючий орган може призначити і провести документальну перевірку, але за наявності підстав і з урахуванням строків давності, передбачених законодавством України. Податковий орган може почати перевірку в разі припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, однак обов’язку для підприємця проходити таку перевірку законодавством не передбачено. Документальна позапланова перевірка може бути розпочата за рішенням керівника контролюючого органу, що оформлюється наказом. Однак не виключено, що перевірка також можлива за зверненням самого платника. У такому випадку для її ініціювання платнику податків необхідно самому подати відповідну заяву з проханням провести перевірку. Але наголошуємо – це право, а не обов’язок платника податку!
Тепер з’ясуємо, чи повинна фізична особа-підприємець, яка вирішила припинити свою діяльність, подавати до органу ДФС заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування, у зв’язку з ліквідацією. Подавати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування до контролюючого органу фізичній особі-підприємцю не потрібно, оскільки з 01.01.2017р. подавати заяву про відмову від спрощеної системи не потрібно, оскільки вилучено норму щодо дати подання зазначеної заяви у зв’язку з припиненням господарської діяльності.
Ще одне досить актуальне питання, чи повинна фізична особа-підприємець, яка фактично припинила свою діяльність, але не здійснила держану реєстрацію припинення сплачувати податки чи збори та подавати звітність? Так, повинна! Адже, фізична особа-підприємець вважається такою, що припинила свою підприємницьку діяльність з дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Відповідно, всі ФОП, які з різних причин не здійснили процедуру державної реєстрації припинення зобов’язані будуть заплатити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за весь період, починаючи з 01.01.2017 року і включаючи місяць в якому проведено ліквідацію ФОП та відповідно подати звітність за цей період. А оскільки і платежі і подача звітності буде здійснена з порушенням строків, контролюючий орган здійснює нарахування пені та штрафних санкцій за весь період прострочення.
АБО
Будемо раді Вам допомогти!
За додатковою інформацією звертайтесь за телефонами:
(044) 331 14 47, (098) 028 75 33,
(063) 650 99-95, (050) 389 75 33.